Savirzes regulēšana
Savirzes regulēšana
Regulēšanas iekārta 4 riteņiem
Regulēšanas iekārta 4 riteņiem
Riteņu grozāmie paliktņi
Riteņu grozāmie paliktņi
Stūres bloķētājs
Stūres bloķētājs
Bremžu pedāļa bloķētājs
Bremžu pedāļa bloķētājs
stiprinājums pie riteņiem
stiprinājums pie riteņiem
Statīvs divstatņu pacēlāja izmantošanai savirzes regulēšanai
Statīvs divstatņu pacēlāja izmantošanai savirzes regulēšanai

         Savirzes iekārtas pilnībā izgatavojam paši. Pirmās savirzes regulēšanas ''jau bez diegiem'' notika 1993-1997. gadā, kad iepirkām lietotu (bojātu) amerikāņu ražojuma savirzes iekārtu, nācās to gan atjaunot, gan kalibrēt ,bet rezultātā tika izgatavotas palīgierīces kalibrēšanai kā arī kārtīgi apgūta savirzes regulēšanas teorija. Iekārta kopumā izskatījās diezgan arhaiska, bet rezultāti sanāca ļoti apmierinoši, lai neteiktu vairāk, regulējām arī dažu to sportistu automašinas, kuras piedalījās tolaik populārajā Golfu kausā Biķernieku trasē un cīnijās par pirmajām vietām, iemācījāmies kompensēt braucēju svaru, regulēt auto atbilstoši trases īpatnībām un braucēja prasībām, tā kā prakse arī bija pietiekama. Galvenais ieguvums bija, ka nevajadzēja izmantot citu meistaru pakalpojumus savirzes iekārtu kalibrēšanā un regulēšanā. Tad kādus 3-5 gadus bija pārtraukums savirzes regulēšanā, lielāko daļu auto devām regulēt rallija vecmeistaram Nikolajam Krasņikovam, bet kopš mainījām firmas ''dzīves vietu'' no centra uz Mārupi, parādījās vajadzība regulēt savirzi pašiem.

          Izanalizējot piedāvātās iekārtas radās secinājumi, ka nopērkot labu un kvalitatīvu savirzes iekārtu ir jārēķinās ar vismaz 5000 līdz 10000 eiro ,ja iekārtu pērk uzreiz, ja to ņem līzingā, tad gala summa ar visu kredīta noformēšanu saniegs vismaz 7000-15000 eiro . Iegādājopties šādu iekārtu jārēķinās ar to , ka tai arī nepieciešamas regulāras apkopes un kalibrēšana, ko parasti arī piedāvā iekārtas pārdevējs par papildus samaksu. Viss jau ir labi līdz brīdim, kad kāds sabojā kādu no iekārtas daļām (nokrīt zemē, aizķer, saloca u.tml.), tad ,pirmkārt iestājas dīkstāve , remonts var ieilgt vairākas dienas un orientējošās izmaksas pārsniegt 300-500 eiro. Tātad, ja paredzams, ka katrā darbadienā būs  vidēji 5 automašīnas pa 40 eiro par pakalpojumu un no katras, tad iekārtai būtu jāatpelnās 2gadu laikā. Bet ņemot vērā, ka reāli šobrīd pašķirstot reklāmas piedāvājumus var atrast arī savirzes regulēšanu pat par 10 eiro, tad gan jau nebūs tās  5 mašīnas dienā pa 30 eiro no katras, tātad atmaksāšanās laiks var ievilkties.

Tagad par remontu, ja jāveic iekārtas remontdarbi, tas prasīs aptuveni 5 līdz 20 automašīnu regulēšanu, tas ir 1 līdz 5 darbadienas bez ienākumiem .Tālāk pēc 2-4 gadiem, kad iekārta būs atpelnījusi pašizmaksu un varētu sākties ienākumi, tā jau būs morāli novecojusi tāpat kā dators ar kuru tā nokomplektēta, kā arī pastāv iespēja, ka vairs netiek izgatavotas rezerves daļas no ražotāja puses, pārdevējs arī vairs nav atrodams un  tehnisko dokumentāciju arī neviens nepiedāvā - tātad jāpērk nākamā un viss sākas no gala. Vēl ir variants pirkt 3-5 gadus vecu iekārtu, bet tad var nākties maksāt par remontiem, kā arī var rasties brāķis darbā, bet ar savirzes regulēšanu ir kā tautas parunā ‘’par netīruma pilienu piena spainī’’, ja no 100 automašīnām dažas saregulēsi slikti, reputācija būs sabojāta un klientu ticība zaudēta, tāpēc vienmēr pirms un pēc savirzes regulēšanas gribas būt pārliecinātam, ka ierīce ir precīzi noregulēta.


             Ar savirzes regulēšanu ir līdzīgi kā ar ģeometriju, kā kādreiz bija 1mm un 1grāds, tā arī šodien nekas nav mainījies. Tāpēc novērtējām savas iespējas (mehānisko darbnīcu un elektronikas laboratoriju, kurā izgatavojam un remontējam daudz sarežģītākas iekārtas) un  izlēmām iekārtu izgatavot paši.


          Sākām ar grozāmajiem šķīvjiem
, kurus novieto zem riteņiem, izrādījās, ka tas ir salīdzinoši vienkārši un nemaz nav nepieciešams tos iegādāties pa 200-300 eiro/gab.(bieži vien lētākajiem variantiem ir pat plastmasas lodītes, kuras pēc pāris gadu ekspluatācijas sabirst un paši tie izgatavoti no 3-4mm plāna metāla). Dažu dienu laikā 20 kg tērauda pārvērtās labos šķīvjos, kas droši iztur pat 2000kg slodzi.


            Nākamais izstrādājums bija kronšteins, ar kuru nostiprināt savirzes regulēšanas galvu pie riteņa. Tika izpētīti daudzi varianti un palikām pie konstrukcijas no alumīnija profiliem, izgatavojām un rezultātā konstrukcija izrādījās pa 3kg vieglāka par rūpniecisko izstrādājumu, un atkal cenu starpība izrādījās mums par labu - iekārtas izgatavošana aizņēma 8 darba stundas. Materiālos aptuveni 50 eiro, tātad kopējās izmaksas 150 eiro .Ja šādu iekārtu pērk pie iekārtu tirgotājiem, tad cenas ir 300 līdz 400 eiro robežās.


           Būtiska lieta ir precīzi iestādīties vienā plaknē ar automašīnas riteni
.
Precizitāte galvenokārt nepieciešama, lai noregulētu savirzi, kas vairumam automašīnu ir 0.2- 0.5mmr obežās. Izmantojot mehānisko kompensāciju , kura ir mūsu kronšteinam, aptuveni 15 sekunžu laikā var iestādīt 1riteni ar precizitāti +/- 2min,kas uz riteņa diametru sastāda aptuveni 0.1mm), priekšrocība pret  iekārtām ar elektronisko korekciju ir tāda, ka jebkurā brīdī var izkontrolēt ,vai nav izmainījusies korekcija, īpaši noderīgi tas ir pirms iekārtu noņemšanas no automašīnas (pēc regulēšanas beigām), vai, ja regulēšanas procesā vajadzējis kaut ko remontēt, kā rezultātā varētu mehāniski aizķert kādu kronšteinu - tātad pilnīga kontrole, kā arī vajadzības gadījumā var izdarīt mērījumus pie dažādiem riteņa stāvokļiem.
         

              Nākamais posms bija pašas regulēšanas galvas, tāpat izpētījām dažādus variantus un sākām ar optisko variantu. Sapratām, ka atrisināt sagāzuma mērīšanas mezglu nav nekādu problēmu un vienreiz to nokalibrējot, līkne vairs nevar izmainīties, tikai  pirms un pēc regulēšanas jāpārliecinās  par 0 stāvokli. Srežģītāk bija ar savirzes regulēšanu, bet šeit talkā nāca gadījums, ka iepirkām senu Beissbarth optisko iekārtu, kur risinājums bija ļoti ģeniāls, starp regulējamiem riteņiem nostiepta gumija, kura pievienota sviru vienā galā bet otrā ir spogulis uz kuru no aptuveni 60 cm attāluma spīd stars. Vienvārdu sakot uz skalas 5min, kas ir puse no pieļaujamās kļūdas ir aptuveni 7mm, kas ir pilnīgi pietiekami precīzai regulēšanai.Vēl pateicoties šim risinājumam arī redzams,kurš no riteņiem ir ar "+" , kurš ar " -" savirzi, tātad var neizdarot papildus mērījumus, izdarīt momentālus secinājumus par asu nobīdi (arī prognozēt CASTER leņķus, kas ir ļoti svarīgi auto stabilitātei uz ceļa).Tā kā optika tika nomainīta ar lāzeru devējiem, tad regulēšanas galvu izmēri un masa arī samazinājās aptuveni 3 reizes. Vēl papildus iemontējām lāzerus, lai vienlaicīgi varētu redzēt savirzi uz aizmugures riteņiem, lai negadītos, ka pēc regulēšanas auto iet šķērsām pa ceļu, kā bieži gadās uz ''gudrajiem stendiem'', ja nekorekti veic iestādīšanas procedūras.
           

 

      Darba vieta (pacēlājs), kur veikt regulēšanas darbus  

         

         Lai nodrošinātu kvalitāti un maksimāli izslēgtu iespēju saražot brāķi, tika speciāli uzrakstīta regulēšanas procedūra, jo cilvēkam ir raksturīgi pievērst uzmanību kādai vienai lielai lietai(defektam) un uz tā fona nepamanīt sīkumus, no kuriem bieži salasās lielumi.
          

            Rezultātā četru gadu laikā ir saregulētas aptuveni 500 automašīnas un patīkami ir tas, ka izbraucot auto stūre stāv pa vidu, un auto labi turas uz ceļa (tests pirms un pēc regulēšanas ir obligāts regulēšanas procedūras punkts, jo uz ceļa profesionālis daudz ātrāk pamanīs nianses, kuras var nepamanīt iekārta).
    

            Izskatījām arī variantus par iekārtas elektronizēšanu, bet pagaidām atteicāmies no šāda risinājuma sakarā ar iespējamām neprecizitātēm, kuras var rasties elektronisko komponenšu bojājuma gadījumos,kā arī tad lietotājam nāktos pirkt papildus aprīkojumu iekārtas kalibrēšanai vai arī lietotājs kļūst atkarīgs no pārdevēja gadījumos, ja nepieciešams iekārtas remonts un apkope. Lai gan variants par elektroniku tiek risināts, bet elektronika darbosies paralēli ar lāzera stariem, tā kā elektronikas rādījumus varēs salīdzināt ar optiskajiem, par displeju izmantojam Android iekārtu - planšetdatoru vai mobilo tālruni, tātad lēts displejs (caur šo pašu mobilo displeju (iekārtu ) vienlaicīgi internetā ir pieejama online datu bāze par savirzes regulēšanas datiem.

           Par iekārtu cenām: optiskās iekārtas cena ir ap 2500 eiro (komplekts visiem četriem riteņiem), cena var mainīties  no komplektācijas un materiālu izmaksām uz pasūtīšanas brīdi.
  .
                 Ieguvums ar šādām iekārtām ir, ka tās morāli nenoveco, vienkārši remontējamas un kalibrējamas (komplektā ir kalibrēšanas statīvs).

 

          Secinājumi par optisko iekārtu nenovecošanu ir vadoties no statistikas, ka jau vairākus  gadus publicējam sludinājumus par savirzes iekārtu pirkšanu, bet tā arī nav bijis neviens reāls piedāvājums iegādāties labu, strādājošu optisko iekārtu, no mums gan atpirkuši vairākas salabotas iekārtas. Vairumā gadījumu piedāvā 3-10 gadus vecas datorizētās iekārtas uz kurām, reizēm paskatoties un novērtējot, jāizdara secinājums, ka būtu jāpaprasa nauda par nederīgu lūžņu izvešanu.